HEKTAŞ 2. Milletlerarası Moleküler Bitki Muhafaza Kongresi’ne mesken sahipliği yapacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de tarımın öncü şirketlerinden HEKTAŞ, 15–18 Mayıs ortasında Bursa‘nın Orhangazi ilçesindeki Ar-Ge merkezi F.A.R.M.’da 2’nci Memleketler arası Moleküler Bitki Müdafaa Kongresi’ne konut sahipliği yapacak. 81 yabancı bilim beşerinin davetli konuşmacı olarak katılacağı kongrenin açılışını, Nobel ödüllü biyoloji profesörü Craig Mello yapacak. 167 kelamlı sunum, 53 posterli sunumun gerçekleştirileceği kongrede 40 yerli ve yabancı bölüm paydaşı da stant alanında yer alacak. Bini aşkın iştirakçinin takip edeceği kongrede dsRNA-bazlı yeni jenerasyon pestisitlerden, örümcek zehrinden geliştirilen insektisitlere kadar birçok yenilik tanıtılacak.

OYAK Kümesi Şirketlerinden HEKTAŞ, memleketler arası ölçekte bir aktiflikte dünyadan bitki muhafaza alanında uzman bilim insanlarını ağırlayacak. 2’nci Milletlerarası Moleküler Bitki Müdafaa Kongresi, HEKTAŞ’ın Bursa Orhangazi’deki dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olan F.A.R.M. (Farming, Analysis, Research & More) tesisinde başlıyor. Kongre 18 Mayıs’a kadar devam edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve HEKTAŞ’ın iş birliğinde gerçekleştirilecek aktiflikte, moleküler entomoloji, bitki patolojisi ve yabancı ot bilimi alanlarında uzman, 81 yabancı davetli konuşmacı sürdürülebilirlik odağında tarımda yenilikçi uygulamaları tartışacak. Dalın yerli ve global yaklaşık 40 biyoteknoloji ve tarım şirketinin stant kuracağı aktifliğin açılış konuşmasını, 2006 yılında RNA etkileşimi üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Tıp Ödülü’nü alan ABD’li biyoloji profesörü Craig Mello yapacak.

TARIMDAKİ DÖNÜŞÜM KONUŞULACAK

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Fazilet, HEKTAŞ’ın Türkiye’ye kazandırdığı dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden F.A.R.M.’da milletlerarası bir aktifliğe mesken sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Son yıllarda dünyada sürdürülebilir tarım ve besin güvenliğiyle ilgili farkındalığın yükseldiğine dikkat çeken Erdem’in açıklaması şöyle:

“HEKTAŞ’ı tekrar konumlandırarak başladığımız çalışmalarla tarımda yenilikçi uygulamalara öncülük eden ve hayata geçiren bir şirketi ülkemize kazandırdık. Son yedi yılda geliştirdiğimiz yaklaşım ve bu doğrultudaki stratejik hamlelerimizle ‘Tarım 4.0’ dönüşümüne imza atan HEKTAŞ, bugün ulaştığı noktada ‘Tarım 5.0’a istikamet veriyor. Tarımın geleceği yalnız tarlalarda değil Ar-Ge merkezlerinde teknoloji ve bilimle belirleniyor. HEKTAŞ ile yalnızca bugünün değil geleceğin projelerini ve çiftçilerini de hazırlıyoruz. Konut sahipliğini üstlendiğimiz kongrede, alanlarında uzman bilim insanlarının bitki müdafaa stratejilerine yine tarafa vereceğine inanıyoruz. Bu kongre, bitki muhafazada inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili bir kilometre taşı olacak.”

BİTKİ MÜDAFAADA MOLEKÜLER STRATEJİLER

Uluslararası Moleküler Bitki Müdafaa Kongresi (IMPPC2023) ziraî üretimde kıymetli randıman kaybına yol açan ziyanlı böcekler, hastalık etmenleri ve yabancı otların çabasında etraf dostu biyolojik ve moleküler yaklaşımların öne çıktığı bir devirde toplanıyor. Kongre, yenilikçi ‘biyomoleküler bitki muhafaza stratejilerinin’ dünyaya tanıtımını sağlayan en değerli platform olarak tanımlanıyor. Kongrede doğal örümcek zehrinden geliştirilen peptit-bazlı insektisitlerden yalnızca bir gaye organizmayı denetim eden dsRNA-bazlı pestisitlere kadar yeni kuşak biyopestisitler tanıtılacak. Biyomoleküler bitki müdafaa stratejilerinin geliştirilmesinde çığır açan 81 bilim insanı kongrede sunumlar yapacak.

DÜNYANIN SAYILI MERKEZLERİNDEN F.A.R.M

HEKTAŞ’ın Orhangazi’de 607 dönümlük alana konseyi olan Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’nde Ar-Ge ve tohum ıslah çalışmalarının yanı sıra, 350 çeşit bitkinin yer aldığı ziraî üretim alanı bulunuyor. Tesiste konuk edilen üreticilere HEKTAŞ’ın geliştirdiği sürdürülebilir ve yenilikçi teknikler uygulamalı olarak gösteriliyor. Merkezde 2022 yılında 5 bini aşkın üreticiye uygulamalı eğitim verildi.

ADVERTORİAL YAYIN

Kaynak: ANKA / Teknoloji

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HEKTAŞ 2. Milletlerarası Moleküler Bitki Muhafaza Kongresi’ne mesken sahipliği yapacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler - İl ve İlçelerden Güncel Yerel Haberler -Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin