“İşitme engelli bireyler işitme yetisini geri kazanabilir” uyarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Kolu’ndan Prof. Dr. Yahya Güldiken, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerin, erken periyotta yapılan gerçek tedavi yaklaşımlarıyla duyma yetisini geri kazanabileceğini belirterek, bu tedavi yaklaşımlarının başında koklear implantın geldiğini bildirdi.

Prof. Dr. Yahya Güldiken, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası hasebiyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 2 milyonu aşkın işitme engelli birey bulunduğu kaydederek, bu rahatsızlığın tahlili hakkında görüşlerini paylaştı.

İşitme engelli bireylerin tekrar seslere kavuşması için öncelikle işitme kaybı tipinin belirlenmesi gerektiğini belirten Güldiken, işitme kaybının kulakların birini ya da her ikisini etkileyebildiğini, bu sorunun iç, orta ya da dış kulaktaki yahut bu yerlerin birkaçındaki problemden kaynaklanabildiğini anlattı.

Güldiken, bu nedenle işitme kaybının tipinin ve neden kaynaklandığının bilinmesinin yanlışsız tahlilin bulunmasında yarar sağlayacağını kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Eğer işitme kaybı yalnızca bir kulakta ise bu birçok vakit tek taraflı işitme kaybı ya da tek taraflı sağırlık olarak tabir edilir. İletim tipi işitme kaybı, dış kulak ya da orta kulaktaki bir hasarın, ses titreşimlerinin iç kulağa ya da kokleaya ulaşmasını engellemesi durumunda meydana gelir. Bu tipten işitme kaybında, kulaklar tıkalı üzere gelebilir ve bilhassa de çok fazla etraf gürültüsü varsa konuşulanlar boğuk işitilebilir. Mikst tip işitme kaybı, iletim tipi ve sensörinöral işitme kaybının bir ortada bulunduğu durumdur. Bu, hem dış ya da orta kulakta hem de iç kulakta hasar bulunabileceği manasına gelir.”

“İşitme hududu hala sağlamsa koklear implant uygulanabilir”

Prof. Dr. Güldiken, gerçek tedavi protokolünün belirlenmesinde işitme kaybı derecelerinin de belirleyici olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Örneğin, işitme aygıtları hafif ila orta derecede işitme kaybı olan bireyler için hakikat bir işitme tahlili olabilirken, işitme implantları orta ile çok ileri derecede işitme kaybı olan bireyler için daha uygun olabilir. Hafif derecede işitme kaybı olan bireyler, konuşulanları işitebilir lakin fısıltıları duyamaz yahut alçak sesleri ayırt edemez. Orta dereceli işitme kaybı yaşayan bireyler, olağan bir ses seviyesi ile konuşan öteki bir kişinin konuşmasını duyabilir, fakat onun söylediklerini anlamakta zorluk çeker. Cümle içindeki sesli harfleri rahat işitirken sessiz harfleri anlayamaz. İleri derecede işitme kaybı olan bireyler, olağan bir ses seviyesi ile konuşan bir kişinin konuşmasını az duyabilir ya da hiç duyamayabilir.”

Güldiken, çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerin ise konuşulanları duyamadığını ve yalnızca en yüksek perdedeki seslerin titreşimlerini hissedebildiğini kaydederek, işitme sonu hala sağlamsa koklear implantla sessizliğine son verilebileceğini anlattı.

“Koklear implantla işitmek tekrar mümkün”

Prof. Dr. Güldiken, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerin, bilhassa erken devirde yapılan gerçek tedavi yaklaşımlarıyla duyma yetisini geri kazanma bahtı elde ettiğini vurguladı.

Bu tedavi yaklaşımlarının başında halk ortasında biyonik kulak olarak da bilinen koklear implantın geldiğini kaydeden Güldiken, şu bilgileri verdi:

“Normal işitme sistemini bir nevi taklit eden koklear implant, kulağın hasarlı kısmını baypas ederek direkt işitme hududunu uyararak seslerin netliğini artırır ve konuşmaları manaya marifetlerini güçlendirir. Bu noktada değerli olan temel kriter kişinin işitme kaybının derecesi. Şayet bireyde hafif ve orta derecede işitme kaybı varsa koklear implant değil, işitme aygıtları önerilir lakin ileri ve çok ileri derecede işitme mahzuru olan bireylere koklear implant usulü uygulanabilir.”

“Devlet koklear implantın fiyatını karşılayarak şahıslardan maliyet yükünü alıyor”

Güldiken, koklear implantların iç kulaktaki hasarlı duyusal tüysü hücrelerin yerini aldığını kaydederek, sesleri yükselten işitme aygıtlarının bilakis sesin netliğini daha da artırabildiğini ve konuşulanları manaya yetisini iyileştirebildiğini anlattı.

Koklear implant sisteminin işleyişi hakkında bilgi veren Güldiken, bilhassa çocuklar kelam konusu olduğunda erken teşhis ve uygulamanın çok değerli olduğunu, vakit kaybetmeden seslere kavuşmasının onlara başarılı bir birey olarak hayatlarına devam etme talihi sunacağını bildirdi.

Güldiken, teşhiste ve tedavide gecikmenin yol açabileceği aksiliklerden bahsederek, “Bu noktada gerek şahısların gerek ebeveynlerin şuurlu olması çok kıymetli. Üstelik devlet işitme kaybının tipine, derecesine ve hastanın iç kulak durumuna nazaran koklear implantın fiyatını karşılayarak şahıslardan maliyet yükünü alıyor.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Uğur Aslanhan – İktisat

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“İşitme engelli bireyler işitme yetisini geri kazanabilir” uyarısı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler - İl ve İlçelerden Güncel Yerel Haberler -Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin