Mart ayı işsizlik oranı! Mart ayı işsizlik oranı kaç oldu? Mart ayı işsizlik oranı yüzde kaç?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de işsizlik oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Bir müddettir vatandaşlar tarafından merak edilmekte olan Mart ayı işsizlik oranı kaç oldu? Sorusu da böylelikle cevap buldu. TÜİK’in açıklamasına dair ayrıntılı açıklamalar ise haberimiz içerisinde yer almakta. Pekala, Mart ayı işsizlik oranı! Mart ayı işsizlik oranı kaç oldu? Mart ayı işsizlik oranı yüzde kaç?

MART AYI İŞSİZLİK ORANI KAÇ OLDU?

Türkiye’de işsizlik oranı, martta bir evvelki aya nazaran değişim göstermeyerek yüzde 10 düzeyinde gerçekleşti. 15 ve daha üst yaştaki bireylerde işsiz sayısı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran işsizlik oranı mart ayında değişiklik göstermeyerek yüzde 10 olarak gerçekleşti. İstihdam sayısı 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişi oldu.

MART AYI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE KAÇ?

TÜİK’in açıklamasında şu sözler yer aldı; “Hanehalkı İşgücü Araştırması Mart ayı anket uygulaması, ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye vilayetlerinde yapılamamıştır. Bu vilayetlerdeki örnek hane sayısının örneklem içerisindeki hissesi %4,4’tür. Mart ayı bülteninde yer alan sonuçlar anket uygulaması gerçekleştirilebilen vilayetler üzerinden Türkiye bazında iddia verecek formda yüklendirme yapılarak hesaplanmıştır. Yapılan süreksiz yöntemsel değişiklik ile ilgili açıklamalar metaveri kısmında sunulmuştur. Belirtilen vilayetlerde uygulama gerçekleştirilemediği için, zelzelenin tesiri göstergelere yansıtılamamış olup ilerleyen periyotta alan uygulamasına başlanabilmesi ile birlikte geçmiş periyotlara ilişkin zelzele tesirinin ölçülmesi ile ilgili çalışmaların yapılması planlanmaktadır.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına nazaran; 15 ve daha üst yaştaki şahıslarda işsiz sayısı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,0 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,1 iken bayanlarda %13,8 olarak varsayım edildi.

İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %48,2 oldu. Bu oran erkeklerde %66,0 iken bayanlarda %30,7 olarak gerçekleşti.

İşgücü 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 41 bin kişi artarak 34 milyon 970 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise değişim göstermeyerek %53,6 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde %71,9 iken bayanlarda %35,7 oldu.

15-24 yaş kümesini kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir evvelki aya nazaran 0,7 puanlık artış ile %20,1 oldu. Bu yaş kümesinde işsizlik oranı; erkeklerde %15,2, bayanlarda ise %28,9 olarak varsayım edildi.

İstihdam edilenlerden referans periyodunda işbaşında olanların, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma müddeti 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 0,2 saat azalarak 44,5 saat olarak gerçekleşti.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 1,6 puanlık azalış ile %21,8 oldu. Vakte bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %15,1 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı %17,2 olarak varsayım edildi.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mart ayı işsizlik oranı! Mart ayı işsizlik oranı kaç oldu? Mart ayı işsizlik oranı yüzde kaç?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler - İl ve İlçelerden Güncel Yerel Haberler -Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin