SPOR A Ulusal Bayan Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası: Son 3-4 seneye

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

A Ulusal Bayan Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası: Son 3-4 seneye (1)

“Özellikle hamle manasında rahatlıkla alana sürebileceğimiz bir küme kurası çektik”

“Büyük kulüplerin büyük yatırımları bu işi çok daha büyütecek”

“Şampiyonlar Ligi’ne giden grubumuzun çeyrek final görebileceğine inanıyorum”

“Kadın Ulusal Ekibimizin yarısı futbol köylerinden projemizden çıktı”

“Uluslar Ligi’nin en hoş özelliği C Ligi’nde de olsanız kupaya giden yolda var olabiliyorsunuz”

“Kadın futbol bölümünde maddi manada karlar az olduğu için mecburen ikinci bir iş yapmak zorunda kalıyorlar”

“Hollanda’da 4 yaşında futbola başlayan oyuncumuz var, bizde bu yaş 11, 12”

“Önceden gurbetçi oyuncularımızın gelmesi için ailelere yalvarırdık”

“Aileler, kız çocuklarına güvensin”

Olgucan KALKAN – Kaan ÜLKER / İSTANBUL, (DHA) – A Ulusal Bayan Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası, “Son 3-4 seneye baktığımız vakit umut doluyum. Evvelden daima hayal ettiğimiz şeylerin şu an gerçekleşiyor olduğunu görmek keyifli. Kızların gelişimlerini takip etmek, büyük kulüplerin işin içine girdiğini görmek, bunların hepsi birer hayaldi” dedi.

A Ulusal Bayan Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası; birinci kere düzenlenecek Bayanlar Uluslar Ligi, Türkiye’de bayan futbolunun gelişimi, altyapılar için düzenlenen projeler ve birçok husus hakkında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. A Ulusal Bayan Futbol Grubu’nun birinci sefer düzenlenecek Bayanlar Uluslar Ligi’ne C Ligi’nden ve 1’inci torbadan katıldığı belirten Necla Güngör Kıragası, “Öncelikle rakiplerimize değinmek isterim. Biz C Ligi’nde 1’inci torbadan seri başı olarak katıldık. Bayan futboluna yapılan yatırım, bayan futbol gruplarının almış olduğu olumlu sonuçlar ve karşılığında gelen sıralamada yükselmemiz ile birlikte seri başını yakaladık. Altımızda da Litvanya, Lüksemburg ve Gürcistan oldu. Küme 2’den de çabaya başlayacağız. Bizim için keyifli bir kura oldu. Birinci sefer kendimizden alt ve kendimizi zorlayacak kendi oyun planlarımızı, bilhassa hamle manasında rahatlıkla alana sürebileceğimiz bir küme kurası çektik. O yüzden memnunuz. Çabucak planlarına başladık. Keyifli bir süreç bizi bekliyor” halinde konuştu.

“SON 3-4 SENEYE BAKTIĞIMIZ VAKİT UMUT DOLUYUM”

Son 10 yıllık devirde, ‘Acaba olur mu” dedikleri birçok şeyin artık yaşanmaya başladığını lisana getiren A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi, “Son 3-4 seneye baktığımız vakit umut doluyum. Evvelden daima hayal ettiğimiz şeylerin şu an gerçekleşiyor olduğunu görmek keyifli. Kızların gelişimlerini takip etmek, büyük kulüplerin işin içine girdiğini görmek bunların hepsi birer hayaldi. 10 seneye baktığınız vakit ‘Acaba olur mu” dediğimiz her şeyi artık yaşamaya başladık. O yüzden bunun da aslında keyfini sürüyor, geleceğe de çok daha umutla bakmaya devam ediyorum” diye konuştu.

“BÜYÜK KULÜPLERİN, BÜYÜK YATIRIMLARI BU İŞİ ÇOK DAHA BÜYÜTECEK”

Büyük ekiplerin bayan futbol şubeleri açmasıyla, Türkiye’deki bayan futbolunun daha da gelişeceğini belirten Necla Güngör Kıragası, “Her vakit söylüyorum. Büyük kulüplerin büyük taraftarı, büyük kulüplerin büyük yatırımları bu işi çok daha büyütecek. Bizim için çok değerli. Nihat Özdemir liderimizin başlatmış olduğu pandemi sürecindeki ‘Bubble’ sistemde oynattığımız, 4 kanalın birebir anda canlı verdiği ve tarihi bir canlı yayın olduğu süreçle başlayan, daha sonra da Mehmet Büyükekşi’nin büyük dayanağıyla büyüyen ve daha da büyüyeceğine inandığımız bir süreç. Çok memnunuz zira Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Karagümrük, Trabzon spor bunlar çok büyük topluluklar. Kendi tarihlerine baktığınız vakit erkek futbolunda çok büyük üstünlükler elde etmiş, Avrupa’da bizleri çok yeterli temsil etmiş, çok düzgün futbolcular da yetiştirmiş kulüpler bunlar. O kulüplerin bayan futbolu çatısı altında olduğunu görmek, bayan futbolcularımızın o büyük kadroların formalarını giydiklerini görmek doğal ki son derece keyifli eden ve geleceğe de önemli bir yatırım olarak algıladığımız bir süreç” sözlerini kullandı.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE GİDEN EKİBİMİZİN ÇEYREK FİNAL GÖREBİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Avrupa’daki bayan futboluyla ortadaki makasın açık olduğunu lakin son yıllarda kapanmaya başladığına dikkat çeken Necla Güngör Kıragası, “Makas açıktı evet. Ancak şu anda kapandığını da düşünüyorum. Konak Belediye spor‘un Avrupa’da son 16’ya kalması aslında çok değerli bir muvaffakiyet kıssası. Zira o devirde bayan futboluna önemli bir yatırım yok. Konak Belediyesi’nin kendi uğraşlarıyla sarf etmiş olduğu Türkiye’nin en uygun oyuncularını bir ortada toplayıp, onlarla kurmuş olduğu kadro ile bir arada hazırlık maçları yaptığı ve yatırımı ortaya koyduğu, sürdürülebilir bir planlamanın sonucuydu son 16’ya kalmak. O yüzden bizim çok gururla anlattığımız bir süreçtir aslında. O kendine has bir kıssa. Lakin dönüp artık baktığımız vakit bu sene Şampiyonlar Ligi’ne giden grubumuzun kesinlikle 1-2 cins atlayacağını, son 16 tipi değil umarım son 8’leri görebileceğine inanıyorum. Yatırım yaptığınız her kulvarda transfer de tesirini çokça gösteriyor. Yapılan yatırımdan sonra kızların morali, motivasyonu ve sahiplenişi de farklı oluyor. O yüzden ben bu sene için çok umutluyum. Şampiyonlar Ligi’ne, Avrupa Ligi’ne gitmek bir süreç ve sürdürülebilir bir proje. Bunun için çok güzel kadro kurmanız lazım. Kurduğunuz ekip dönem sonunda dağıtmadan o kızlarla bir arada tekrar tıpkı takvim içerisinde devam ettirmeniz gerekiyor. Bunlar hem profesyonelce düşünülecek ve planlanacak ögeler. Tıpkı vakitte da tecrübe. Bu seneye gelecek olursak sahiden kim şampiyon olursa olsun çok yeterli takımları var şu anda görünen. O takımları da ellerinde tutabilirlerse ve uygun bir planlama yapabilirlerse keyifli bir süreci görebileceğimize inanıyorum” dedi.

“KADIN ULUSAL EKİBİMİZİN YARISI FUTBOL KÖYLERİ PROJEMİZDEN ÇIKTI”

Kadın futbolu için birçok proje gerçekleştirdiklerini belirten Necla Güngör Kıragası, “Futbol köyü projesi bizim 2009 yılı başlayan, uzun müddettir de devam ettirdiğimiz bir proje. Şu anda Bayan Ulusal Grubumuzun yarısının futbol köylerinden çıktığını söylesem. Şu an A Kadro’da 24 oyuncumuz varsa 12’si futbol köylerinden geldi. Çok değerli bir altyapı projesiydi. Şu anda devam etmiyoruz. Onun yerine öbür projeler yapıyoruz. UEFA ile iş birliği altında ‘UEFA Playmakers’ projemiz var. 5-8 yaş kümelerindeki kız çocuklarını futbolla tanıştırıyoruz. Futbolla tanıştırırken de çizgi sinema karakterlerinden esinlenerek, onlara örnek göstererek yapıyoruz. Maksadımız da hiçbir kız çocuğumuz futbolla tanışmadan farklı bir spor branşına geçmesin. Bizim en büyük amacımız bu. Çok uygun futbolcu olmak zorunda değil ya da çok düzgün bir biçimde ulusal kadroya gelmek zorunda değil. Fakat futbol topuyla tanışması, o futbol topuna her vurduğunda kendi içindeki gücü hissetmesini istiyoruz. O yüzden bizim için çok değerli. Onun dışında yaptığımız projelere gelecek olursak 5-8 yaş kümesinden sonraki yaş kümesi için, 12-14 yaş aralığındaki bütün kız çocuklarımız için vilayetlerde bütün teknik heyetteki arkadaşlarım geziyorlar. Buralarda seçme kampları düzenliyoruz. Seçme kampları herkese açık halde yapılıyor. Yalnızca bir kulübe bağlı lisanslı oyuncular da değil. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz bir çalışma var. Futbola yeteneği olduğunu düşünen ya da tespit edilmiş kız çocuklarımızı da alanımıza davet ediyoruz. Oradaki en büyük gayemiz da yalnızca yetenekli olup Ulusal ekibi hedeflemeleri değil, futbolun içinde kalmaları en büyük amaçlarımızdan bir tanesi. Natürel ki seçme kampında da çok yetenekli oyuncular buluyoruz. O da bizim için çok büyük bir kar olarak yanımıza kalıyor. Onun dışında da şundan bahsetmek isterim. Geçen sene ve ondan evvelki sene yaptığımız bölge seçmelerinde toplam bin futbolcuya ulaşmıştık. Bu sene ise 4 katına ulaştık ve daha yapamadığımız, sarsıntıdan ötürü ertelemek durumunda kaldığımız bölgelerin haricinde söylüyorum. 4 katı sayıya ulaşıyoruz. Bu da bize şunu gösteriyor; demografik manada baktığımız vakit bulunan mevcut nüfus orantısıyla birlikte kız çocukların futbola çok önemli bir ilgisi var. Kız çocuklarının futbola ilgisi varsa anne ve babasının dayanağı ile bir arada aslında bu iş büyüyor. Kesimin de bu biçimde büyüyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“ULUSLAR LİGİ’NİN EN HOŞ ÖZELLİĞİ C LİGİ’NDE DE OLSANIZ KUPAYA GİDEN YOLDA VAR OLABİLİYORSUNUZ”

Uluslar Ligi’nden çok umut olduklarını kelamlarına ekleyen Kıragası, şu tabirleri kullandı:

“Uluslar Ligi’nden biz çok umutluyuz. Grup olarak, oyuncular olarak kura çekiminden sonra baya bir sohbet etme talihi bulduk. Artık onun hazırlığını yapıyoruz. Çok umutluyuz ve Uluslar Ligi’nin en hoş özelliği C Ligi’nde de olsanız kupaya giden yolda var olabiliyorsunuz. Artık biz gayelerimizi kısa kısa adımlarla belirlemeye çalışıyoruz. Bizim önceliğimiz C Ligi’nden, B Ligi’ne çıkmak. B Ligi’nde uygun bir performans sergilemek ve ondan sonra da kupaya giden yolda en kısa müddette son 8’in içerisinde olmak bir teknik yönetici olarak en büyük hayallerimden bir tanesi. Bunu da bu oyuncu takımıyla umarım gerçekleştirebiliriz.”

“KADIN FUTBOL DALINDA MADDİ MANADA ÇIKARLAR AZ OLDUĞU İÇİN MECBUREN İKİNCİ BİR İŞ YAPMAK ZORUNDA KALIYORLAR”

Özellikle alt liglerde vazife yapan bayan futbolcuların, futbolun yanında hayatlarını devam ettirebilmek için ek iş yaptığını bunun sonucunda da spor hayatlarının etkilenebildiğinin altını çizen Necla Güngör Kıragası, “Düşünsenize erkekler kadar performans gösterdiğiniz bir spor branşından bahsediyoruz. Çok önemli efor sarf ediyorsunuz alanda. O alana gelmeden evvel sistemli bir halde beslenmeniz lazım, uyku tertibinizi almanız lazım, dinlenmeniz lazım ve istenilen performansı alana sürebilmelisiniz. Ancak bizim kızlarımız maalesef yeteri derece dalın büyümemesi, bayan futbol bölümünde maddi manada karları az olduğu için mecburen ikinci bir iş yapmak zorunda kalıyorlar. Alışılmış ki bu, oyuncunun performansını etkiliyor. Oyuncunun performansını etkilemesi ve kulüp performansın etkilenmesi de ulusal ekibi etkileyen süreçler. Bunlar aslında zincir biçiminde, halkanın devamı niteliğinde olan sorunlar. Son 2 seneye baktığımız vakit kızlarımız bilhassa Harika Lig ismi altında konuşursak istenilen seviyede, en azından kendi geçimlerini sağlayabilecekleri seviyede maddi manada imkanlara sahip olmaya başladılar. Fakat gönül ister ki ligimizi profesyonel seviyeye çekelim. Profesyonel liglerde erkekler üzere kendi hayatlarına ehemmiyet verebilsinler. Sıhhatine, beslenmesine, uyku tertibine ve idmanına büsbütün konsantre olabilmeleri de en büyük isteklerimizden bir tanesi. Büyük kulüplerin işin içine girmesiyle birlikte bu işin profesyonel olabilmesi için bu sistem içerisindeki kulüplerin sürdürülebilir olması lazım. Yaptım, oldu, kapatıyorum dediğiniz vakit yaptığınız tüm emek, o kız çocukların tüm hayalleri bir anda boşa çıkıyor. O yüzden de bizim için en değerli kilit anahtar sürdürülebilir olmak. İşte biz bayan futbolunda son 5 yıldır yaşadığımız şey aslında sürdürülebilir bir sistemi kurmaya çalışmakla geçiyor” formunda konuştu.

“HOLLANDA’DA 4 YAŞINDA FUTBOLA BAŞLAYAN OYUNCUMUZ VAR, BİZ DE BU YAŞ 11, 12”

Yurt dışından ulusal kadroya gelen oyuncularla, Türkiye’den kadroya dahil olan oyuncular ortasında aşikâr farklar olduğuna dikkat eken Necla Güngör Kıragası, “Çok önemli fark var. Hollanda’dan gelen oyuncumuz var. Kaç yaşında futbola başladın diyoruz, 4 yaşında başladım diyor. Kimlerle futbol oynuyordun diyoruz, erkeklerle futbol oynuyordum diyor. Bizim Türkiye’de kızların futbola başlama yaşı 11 ve 12. Vücut eğitimi ve spor öğretmenleri bizim için çok değerlidir. Vücut eğitimi öğretmeni o kızda bir cevheri görürse, onun için bir okul grubu kurarsa ya da kulüp grubu kurarsa biz o kızı o denli keşfedebiliyoruz. İşte bu sistemi düzeltmek için de 5-8 yaş ‘Playmakers’ ile başlayan daha sonra da bölge seçmeleriyle ve futbol okullarıyla devam eden süreç inşa etmeye çalışıyoruz. Oyuncu şayet 4 yaşında futbola başlıyorsa 12 yaşındaki çocuğa nazaran idman yaşını düşünebiliyor musunuz? Ortada çok önemli bir 8 sene var. 8 sene boyunca bu kız topla temas etmiş. Maç oynamış ve erkeklerle birebir performansı sergilemiş. Kişiselleşmiş ve kendisini geliştirmiş. 12 yaşındaki kız çocuğuna bakıyorsunuz daha temel tekniği alacak, altyapıyı alacak, hareket eğitimini alacak ve bunları yaparken de bir ekibin ögesi olarak ilişkin olduğu kadroda da istenilen vazifeleri yapacak. Olağan ki ortada çok büyük bir fark var. Bu farkı da kapatmak için biz Türkiye Futbol Federasyonu olarak çok önemli manada mesai harcıyoruz” tabirlerini kullandı.

“ÖNCEDEN GURBETÇİ OYUNCULARIMIZIN GELMESİ İÇİN AİLELERE YALVARIRDIK”

Geçtiğimiz yıllarda yurt dışında yaşayan Türk oyuncuların, çoklukla bulundukları ülkelerin ulusal gruplarını beklediklerini fakat son 5 senede bu durumun değiştiğini söyleyen Necla Güngör Kıragası, şöyle konuştu:

“Neden bu kadar gurbetçi oyuncumuz geliyor derseniz de evvelce biz gurbetçi oyuncularımızın gelmesi için ailelere yalvarırdık. Ne olursunuz gelsin, bize çok büyük bedel katacak, çok değerli olacak diye. Çok tercih etmeyip bulundukları ülkenin ekiplerini tercih etmeyi, orayı zorlamayı çok istiyorlardı. Ancak son 5 yıldır gelinen noktada artık aileler bizimle temas kurup, benim kızımı da lütfen görür müsünüz? Bakın maç linkini gönderiyorum, buradan takip edebilirsiniz. Eminim Ulusal ekibe katkısı olacaktır diyorlar. Bu bizim için çok değerli. O denli olunca da ister istemez kadronun çoğunluğu yabancı yurt dışından gelen Türk oyuncularımıza da kesinlikle yer açmış oluyoruz.”

“AİLELER, KIZ ÇOCUKLARINA GÜVENSİN”

Ailelere kız çocuklarına güvenmeleri istikametinde davette bulunan Necla Güngör Kıragası, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Aileler, anneler, babalar, kız çocuğunuza itimadın. Kız çocuğunuza şayet siz güvenirseniz onlar kendilerine olan özgüvenleriyle sağlam adımlarla ayaklarının üzerinde sıkı sıkıya duracaklardır. O yüzden bilhassa babalar. Şayet bir baba, kız çocuğuna güveniyorsa emin olun o kız çocuğunun hayatı boyunca sırtı yere gelmez.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SPOR A Ulusal Bayan Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Necla Güngör Kıragası: Son 3-4 seneye

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler - İl ve İlçelerden Güncel Yerel Haberler -Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin