Sarsıntı bölgesinde memur maaşları artacak mı? Sarsıntı bölgesinde memur tazminat ve fazla çalışma fiyatı ne kadar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem bölgesinde vazife alan kamu işçisine tazminat ve fazla çalışma fiyatı verileceği açıklandı. Sarsıntı bölgesinde memur maaşları artacak mı ve zelzele bölgesinde memur tazminat ve fazla çalışma fiyatı ne kadar sorularına karşılık aranıyor. Sarsıntı bölgesinde memur maaşları artacak mı? Zelzele bölgesinde memur tazminat ve fazla çalışma fiyatı ne kadar? Ayrıntılar haberimizdedir…

DEPREM BÖLGESİNDE MEMUR MAAŞLARI ARTACAK MI?

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan etkilenen bölgelerde vazife yapan kamu işçisine yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karara nazaran bu şahıslara 6 ay mühletle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ve fazla çalışma fiyatı ödenecek.

DEPREM BÖLGESİNDE MEMUR FAZLA ÇALIŞMA FİYATI NE KADAR?

Depremlerden etkilenen yerlerdeki kamu işçisine tazminat ve fazla çalışma fiyatı ödenmesine ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa vilayetleri ile Adana ilinin Çukurova, Ceyhan, Seyhan, Kozan ve Yüreğir ilçeleri, Diyarbakır ilinin Bağlar, Bismil, Çermik, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçeleri, Elazığ ilinin merkez, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu ilçelerinde daima vazifeyle fiilen çalışan, Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İşçi Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Yargıçlar ve Savcılar Kanunu ile Yükseköğretim İşçi Kanunu’na tabi çalışana, kamu kurum ve kuruluşlarında daima ve süreksiz emekçi olarak çalıştırılan çalışana, kanun kararında kararname (KHK) ve öbür mevzuat uyarınca kontratlı olarak çalıştırılan işçiye, ilgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen başka işçiye 2 Şubat’tan itibaren 6 ay mühletle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ödenecek.

Söz konusu tazminat, zelzeleyle ilgili bir misyonun ifası hedefiyle karar kapsamındaki yerlerde süreksiz olarak görevlendirilenlere de verilecek. Tazminattan, eşlerden her birinin başka farklı yararlanması durumunda her bir eşe bu fiyatın yüzde 75’i ödenecek. Tazminat, fiilen misyon yapılan mühletle orantılı olarak ay sonunda yatırılacak ve damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak.

Ayrıca kelam konusu yerlerde zelzele nedeniyle fiilen fazla çalışma yaptırılan Devlet Memurları Kanunu’na tabi işçiye Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD) belirlenecek metot ve asıllar çerçevesinde, 6 Şubat’tan itibaren 6 ay müddetle ve ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu’nda belirtilen fazla çalışma fiyatının 2 katı, fazla çalışma fiyatı olarak ödenecek. Fazla çalışma fiyatı ile süreksiz olarak vazife yapan işçiye ödenecek tazminat, AFAD ile ilgili Kimi Düzenlemeler Hakkında Kanun’un ilgili unsuru çerçevesinde ve ilgili valiliklerce açılan özel hesaptan karşılanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sarsıntı bölgesinde memur maaşları artacak mı? Sarsıntı bölgesinde memur tazminat ve fazla çalışma fiyatı ne kadar?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler - İl ve İlçelerden Güncel Yerel Haberler -Son Dakika Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin